De mi is az a RAKU?


Röviden szólva alacsonytüzű redukciós égetés. De ez persze semmit nem mond annak, aki nem szakmabeli :) 
Hosszabban...
Na, mielőtt magyarázkodnék, nézd meg a videót (HAMAROSAN TÖLTÖM), ami a RAKU tárgykészítés utolsó, legizgalmasabb fázisát mutatja be. Utána elárulom, hogy mit láttál és hogy mi előzte meg az égetést.

Mi volt előtte? Görgess lejjebb! Ez nem az én világom, megnézem a magastüzű kerámiákat!


Egy kis történelem

JAPÁN 1500-as évek vége

A japán raku technikája egy Csódzsiró nevű tetőcserépkészítőtől ered. Csódzsiró egy koreai, mások szerint kínai származású keramikus volt, aki az 1500-as évek második felében Sakai városában, sok betelepült koreai kézműveshez hasonlóan tetőcserepeket gyártott.


A csendes, vidéki életet élő, valószínűleg cserépgyártó kézműves valamikor 1580 táján ismerkedhetett meg Sen Rikyu-val, aki az uralkodó sógun teanagymestere, udvari esztétája, a kor ízlésének zseniális formálója és kiszolgálója volt. Csódzsiró – cserépkészítő lévén – soha nem tanult korongozni, bőrkeményre szikkadt agyagból faragta „szobrait, melyekből teát isznak”. Kezdetleges kemencéjét csak alacsony hőfokra tudta felhevíteni; kis égetőterét úgy próbálta jobban kihasználni, hogy a csészét nem hagyta „a kemencében kihűlni” (jakidzamasi), hanem egy hosszú nyelű kovácsoltvas fogóval még „forrón kivette” (haszami-dasi), és azonnal újat rakott a helyébe.

A Hidejosi sógun megbecsülése jeleként Csódzsiró halála után az ő fogadott fiának, Dzsókeinek egy aranypecsétet ajándékozott, melybe a „raku” írásjegyet vésette, ami – értelem szerinti fordításban –, azt jelenti: „a ráérő idő élvezete”. Megtisztelte még a „Tenka no icsi”, „Az ég alatti legjobbja” címmel is. Dzsókei leszármazottai azontúl a Raku nevet családnévként is használták. Eredeti családnevüket, a Tanakát, a Meidzsi-korszak után végleg elhagyták a Raku név kedvéért.


Csódzsiró kétféle eljárást alkalmazott, mely a mai napig a japán raku kétféle típusát jelenti: a vörös rakut és a fekete rakut. A vörös rakut hagyta kihűlni a levegőn, a fekete rakut pedig nyomban kézmeleg vízbe mártotta. Ezt a két színt kedvelte; a vöröset okker öntőföldből és több rétegben felvitt színtelen mázból nyerte, a feketét a Kiotót átszelő Kamo folyó vas- és mangántartalmú kavicsából őrölte.


Így született a gyors égetésű raku, ami szabadon formált, alacsony hőfokon égetett és hirtelen dermesztett mázú kerámiát jelent.


Forrás: 
www.terebess.hu/gabor/japanraku.html

1950-es évek

Európában az első hiteles híradás a rakuról Bernard Leachtől – az angol kerámia megújítójától – származik, aki a Raku család utolsó sarjától tanulta meg a technológiát, és maga is jogosult a pecsét használatára. Ennek ellenére Leach hamarosan felhagyott alkalmazásával – nem tudott vele igazán mit kezdeni.


Az ötvenes évek végén Leach Fazekaskönyve nyomán az amerikai Paul Soldnernek az az ötlete támadt, hogy diákjaival kipróbálja a rakuégetést. Néhány balul sikerült kísérlet után, hirtelen ötlettől vezérelve, a kemencéből kiragadott izzó edényt vízbe mártás előtt száraz levelek közé dugta. Ezzel, a kemencén kívüli utólagos redukálással kezdődött a raku amerikai diadalútja.


1980-as évek

A 80-as évek amerikai keramikusainál, szobrászainál jelenik meg a japán teaszertartások egyik kifejezése mint improvizációs égetési technika: a raku.


Paul Soldner, az amerikai raku egyik mestere így fogalmazott:

           "Nagyon sok nehézség adódott abból, hogy a raku elnevezés mást és mást jelent különböző embereknek. Mondták már a rakut technikának, speciális terméknek, gondolkozási módnak, sőt, vallási gyakorlatnak is.

Számomra mindezt és ennél többet jelent egyszerre, de azt lehetetlen egy szóba foglalni. Aki rakuzni kezd, újszerű kapcsolatba kerül a természettel, annak négy őselemével: a földdel, a vízzel, a tűzzel és a levegővel. Ezek elemi erejének, különbözőségének és egymásra hatásának lesz szemlélője, majd később megpróbálkozik a beavatkozással is. Azt hiszem, találó a rakut olyan tárgykészítésnek tekinteni, amely a vállalkozás gondolati keretei között zajlik, és nem kell feltétlenül a dolgok befejezésére törekedni." 


Forrás: 
www.mek.iif.hu

RAKU ahogyan én látom



Régóta azt gondolom, hogy a RAKU tárgy születése és a kész edény alkotása éppolyan, mint egy emberi életút, és a végeredmény olyan sokféle, mint mi vagyunk. Az egyik villogó színekben pompázik, akár egy királynő, a másik harmonikusan csak egy szín különféle árnyalatait szórja maga köré megbízhatóan, de van, amelyik egy oldalát hangúlyozva morózusan visszahúzódik és nem hivalkodik. Mindegyikben van szerethető rész: egy ív, egy minta, egy karcolás, egy csillanás valahol, és sokszor csak a belseje rejti a csodát, annak mutatja meg valódi értékét aki rászánja az időt a megismerésére.

 

Sérülékenynek, képlékenynek tűnő anyagból áll, mégis minden sokkhatást túlél. Mikor eléri a végleges formáját, megszilárdulva, mementóként magán viselve hirdeti az átélteket: itt-ott kis repedéseket, néha töréseket, a megszületés sebeit. 



Kezdődik a formálással. Mint ahogy gyermekeinket terelgetjük a változás felé: gyengéden, mégis határokat szabva. Időről időre a helyes irányba állítva. Amikor kezd tartása lenni a száradás során, ún. bőrkemény állapotban - úgy a kamaszkor környékén - még érik mindenféle hatások, amik visszavonhatatlanul nyomot hagynak benne: benyomódik az oldala, levágnak belőle egy-két darabot, kerül rá még teher (fül, és egyéb plusz dolgok), vagy éppen megkarcolják, kivájják a felületét.



Az alapok megszilárdulását követően az első égetéssel (keramikusnyelven zsengéléssel) szerzi meg első izzasztó élményét oxidációs környezetben 940 Celsius fokon. Ekkor kicsit összezsugorodik az átéltek hatására, elveszíti magából a vizet, de már sokkal erősebben és ellenállóbban kerül ki a kemencéből. Már meg sem kottyan neki egy kis víz, vagy benyomási kísérlet, többé nem lehet belőle formálható agyag. Felnőttté vált.


Folytatódik a második, a RAKU égetéssel. Ekkor alakul ki az igazi személyisége, sűrűsödik össze életútja. Mázakkal felöltöztetve újra kemencébe kerül, újra ezer fok közelébe. Már ismerős a közeg, de ezúttal valami más történik: a mázak táncba kezdenek a felületén egymással. A forró kemencenyitáskor ez látható is: izzik minden, csodaszép, ez az élet dele, az aranykor. A legnagyobb sebet akkor kapja. Vasfogó nyoma izzik testébe, pattogva, gyorsan hűl, elveszíti ragyogását és a forgácsos homokba merül. Ott még egyszer, újra lángra lobban, kései szerelemként, végül oxigén hiányában elhamvad az is. A varázslat azonban ott, a légüres térben még folytatódik. A mázak tánca lelassul, majd egy bizonyos végállapotba dermed. Kiszabadulásakor egyedi, megismételhetetlen egészként ragyog fel újra és hirdeti a születésétől tartó utat, mely mindenkinek tanulságul szolgál


A rakuégetés eredménye mindig napfényben mutat a legszebben

Mint ezen a videón.

Az itt látható tárgyak 2023 őszén készültek, élőben 2024-ben tekinthetők meg egy kiállításon, mellyel kapcsolatban csak annyit árulhatok el, hogy Nagykovácsiban tervezem. Megvásárlásuk a kiállítást követően lehetséges.

Részletek a konkrétumok ismeretében hamarosan, az oldalon!


GALÉRIA és LINK

Ízelítő galéria rakutárgyaimból.
Ha érdekel mi az ami elérhető, kattints IDE és keresd a "Vigyél haza!" albumomat.

Türelmetleneknek itt a közvetlen link.

Mottóm